Polské příhraničí
Přestože má naše české příhraničí návštěvníkům hodně co nabídnout, doporučujeme „nahlédnout“ také za hranice, k našim polským sousedům.
Snadná dostupnost přes několik silničních a turistických hraničních přechodů umožňuje poznat přírodní krásy stolových hor, objevit podzemní továrny a další architektonické památky a zajímavosti, navštívit malebná lázeňská městečka, využít atrakce pro volný čas nebo cyklistické a pěší trasy.
Národní park Góry Stolowe
Polský národní park navazuje na pískovcové skalní oblasti Broumovska. Góry Stolowe jsou atraktivním územím s četnými skalními útvary, hlubokými štěrbinami, bludišti a vyhlídkami.
Národní park disponuje hustou sítí turistických stezek pro pěší i cyklisty a v zimě jsou zde udržované stopy pro běžecké lyžování.
Centrální částí NP Góry Stolowe – a zároveň turisticky nejnavštěvovanější - je oblast Szczelince, Skalniaku a Błędnych Skał.
Szczeliniec Wielki (919 m n. m.)
Dvouvrcholový Szczeliniec je nejvyšším vrcholem národního parku. Jedná se o mohutnou plošinu o rozloze zhruba 600 x 300 m s krásným skalním městem, která vystupuje nad okolní terén, a která je ohraničena téměř ze všech stran vysokými pískovcovými stěnami.
Z mnoha vyhlídek na okrajových skalách plošiny se nabízejí pěkné pohledy na okolní české i polské hory a na Broumovskou a Noworudskou kotlinu.
Turistický okruh vede přes další četné skalní terasy s pěknými výhledy i hlubokými skalními průrvami.
V turistické sezóně se na okruhu platí vstupné. V zimních měsících vstup na vlastní nebezpečí (některé úseky mohou být neschůdné).
Szczeliniec Maly je pro turisty uzavřen.
Bledne Skaly
Skalní město Bledne Skaly (852 m n. m.) se nachází na hoře Skalniak (915 m n. m.). Jedná se o labyrint rozsedlin mezi mohutnými bloky skal. Rozsedliny jsou přibližně 6 – 11 m hluboké, rozdělují skalní bloky a tak zde vytváří bludiště - síť průchodů. Těmito průchody je vedena prohlídková trasa, která zpřístupňuje nejzajímavější partie Blednych skal.
V turistické sezóně se na okruhu platí vstupné. V zimních měsících vstup na vlastní nebezpečí (některé úseky mohou být neschůdné).
Další zajímavá místa v NP Góry Stolowe
* Skalne Grzyby (Skalní hřiby)
Skalní hřiby se nachází mezi osadami Batorow a Karlów. Jedná se o seskupení skalních forem, které které mají tvary hub, palic, věží nebo se jedná o celé skalní stěny.
* Białe Skały (Bílé skály)
Seskupení mohutných skal na okraji skalní plošiny Narożnik, které jsou 20 – 30 m vysoké.
Název vychází ze světlého odstínu pískovce, kterým jsou skály tvořeny.
* Radkowskie Skały i Filary Skalne (Radkowské skály a Skalní pilíře)
Radkowskie Skały tvoří hranu Gór Stolowych směrem k městečku Radków. Oblast patří k atraktivním místům Stolových hor, nejen pro skalní útvary, ale také pro výhledy do krajiny.
Více informací o národním parku Góry Stolowe:
www.gorystolowe.info
V Dolním Slezsku najdete přes 10 lázeňských míst. Prameny minerálních do nich přitahovaly lázeňské pacienty již od 18. stol. Přijížděli sem králové, knížata, spisovatelé i umělci.
Příznivé podnebí, podhorská a horská krajina, přírodní zajímavosti a kulturní památky v okolí, četné léčebny a rekreační střediska, hudební akce - to vše dnes přitahuje lázeňské hosty a turisty.
Zdejší minerální vody jsou nejčastěji kyselkami.
Mezi nejbližší lázně patří: Kudowa Zdroj, Polanica Zdroj a Duszniki Zdroj.
- Kudowa Zdrój
Prameny minerálních vod byly objeveny a popsány již v 17. století. Léčí se zde kardiologická, gastroenterologická a endokrinologická onemocnění, nemoci dýchacích cest, obezita, chudokrevnost a nemoci pohybové soustavy.
Chloubou lázní je především překrásný lázeňský park s prameníkem, ústavem přírodní léčby a dvěma historicky cennými sanatorii: Polonia a Zameczek.
Ve městě je také kryté aquacentrum, solno-jodová jeskyně, lanový park, několik muzeí a další zajímavosti.
Od r. 1962 se zde každoročně konají Moniuszkovské hudební festivaly.
Více informací: www.kudowa.pl
- Duszniki Zdrój
Malebné lázeňské město leží v údolí říčky Bystrzyca Dusznicka, mezi kopci Bystřického pohoří a Orlickými horami.
První lázeňské objekty zde vznikly v 19. století. Mimo léčivých minerálních vod se tehdy využívalo také účinků místních mléčných surovin – kravského a ovčího mléka.
Dnes si návštěvníci lázni mohou vybrat z několika relaxačních a léčebných procedur - přírodní koupele, bahenní zábaly, hydroterapie, inhalace, elektroterapie, masáže, léčebný tělocvik aj.
Ve městě je Muzeum papírenské výroby.
V lázních se každoročně koná Mezinárodní festival Chopinovské hudby - Klavírní festival, na kterém vystupují především známí klavíristé a většina vítězů soutěží, na kterých se interpretuje hudba Fryderyka Chopina - největšího polského klavíristy a skladatele.
Více informací: www.duszniki.pl
- Polanica Zdrój
Lázně leží na pomezí Bystřických a Stolových hor. Moderní lázně zaměřené na léčbu a aktivní odpočinek. Zdejší Klinika plastické chirurgie s celoevropským renomé nabízí léčebné a zkrášlovací zákroky. Za návštěvu stojí památkově chráněný lázeňský park s barevnou fontánou, prameník.
Promenáda podél řeky Bystrzyca Dusznicka láká k zastavení v mnoha kavárnách,cukrárnách a obchůdcích.
V Polanici se pravidelně každý rok koná několik významných kulturních akcí: Mezinárodní festival lázeňské hudby, Mezinárodní festival uměleckých souborů „Duha Polska", Mezinárodní festival varhanní a komorní hudby.
Více informací: www.polanica.pl
Kudowa Zdrój a okolí:
- Aquapark Wodny swiat - Kudowa Zdrój
plavecký bazén (25 m), rekreační bazén s masážemi, gejzíry a umělou řekou
brouzdaliště pro děti, tobogan (92 m, 2 vířivky
https://www.basen.eurograf.pl/ - Muzeum hraček - Kudowa Zdrój
Vydejte se na cestu do krajiny dětství. Vzpomínky na ten krásný, bezstarostný čas ukazují, jak důležitou roli v životě každého člověka hrají hračky. Ať už jsou plyšové, z porcelánu, hlíny nebo třeba litinové, plechové či cínové, vždycky vyvolávaly a vyvolávají pozitivní pocity. Sbírka hraček z 19. a 20. stol. Marie a Miroslava Ozierańských nabízí možnost zajímavě strávit volný čas v rodinném kruhu.
https://www.kudowa.pl - Muzeum žáby - Kudowa Zdrój
První polské muzeum, které se věnuje žabám v jakékoli podobě, sídlí v budově Ředitelství Národního parku Stolové hory. Jeho základem jsou sbírky, které získalo z Berlína od sdružení Kudowa & Kultur. V muzeu se nachází více než 3000 exponátů ze všech světadílů, z téměř 20 zemí světa.
https://www.kudowa.pl - Park Dinosaurů - Karlów
Atrakce u obce Karlow - figury prehistorických zvířat.
Koutek pro děti, možnost občerstvení.
Otevřeno od 1. května do 30. září, denně od 9 do 18 hod.
https://www.park-dinozaury.pl/ - Kostnice (Kaplica Czaszek) - Czermna
Jedná se o jedinou památku tohoto druhu v Polsku a jednu ze tří v Evropě. Je to vlastně velký společný hrob obětí Slezských válek z let 1740–1742 a 1744–1745 a obětí epidemií z 18. století. Kostnice je jedinečným obrazem pomíjivosti a křehkosti člověka; společně zde leží ostatky pradávných rodin, přátel i nepřátel.
https://www.kudowa.pl - Pohyblivý betlém - Czermna
Ručně poháněný pohyblivý betlém s 250 figurkami, v němž jsou ztvárněny scény ze života pastýřů a měšťanů a narození Ježíše Krista. V letech 1930–1938 autor betléma postavil dřevěné varhany s 270 píšťalami a 10 rejstříky. Dílo Františka Štěpána je příkladem mimořádného zaujetí a trpělivosti na cestě k vysněnému cíli.
https://www.kudowa.pl - Stezka mizejících řemesel, hrnčířská dílna, ptačí minizoo - Czermna
Muzeum pod širým nebem (200 m od kostnice) představuje hrnčířské, mlynářské a kovářské řemeslo, která jsou v současnosti stále vzácnější. V ptačí minizoo se můžete setkat se pštrosy a s exotickými druhy drůbeže, např. zlatými bažanty. Každý den kolem 10:00 hod je pro návštěvníky připravena ukázka pečení chleba tradičním způsobem v peci, podle staré receptury. Hrnčířská dílna nabízí možnost seznámit se s technikami výroby keramického nádobí a vytvořit si vlastní výrobek.
https://www.kudowa.pl - Skanzen – Muzeum lidové kultury pohoří Sudet - Pstrążna
Ve skanzenu na horském svahu vsi Pstrążna se můžeme seznámit s lidovou architekturou a kulturou z oblasti pohoří Sudet (obytné domy, zvonice, hospoda, vybavená kovárna). V létě se zde pořádají pikniky spojené s ochutnávkou mj. zde upečeného chleba se sádlem a brambor pečených v ohništi.
https://www.skansen.kudowa.pl
Oblast Góry Sowie:
- Podzemní komplexy - Osówka a Walim
Klodzko:
- Turistická trasa Tisíciletí polského státu - Klodzko
Jedna z nejpozoruhodnějších podzemních turistických tras v Polsku byla zpřístupněna veřejnosti 4. prosince 1976. Vede rozsáhlým systémem starých sklepů a chodeb pod historickou částí města, který leží několik pater hluboko pod úrovní ulic. Celková délka trasy je přibližně 600 m. Vchod do podzemí se nachází v ulici Zawiszy Czarnego a východ u Kladské pevnosti v ulici Grodzisko. Část podzemí zpřístupněná veřejnosti je osvětlená. Nachází se zde několik historických expozic – můžeme si prohlédnout starou pec, studnu, ale také model francouzské gilotiny a popravčí špalek.
www.klodzko.pl - Muzeum Kladska - Klodzko
Muzeum sídlí v bývalém jezuitském klášteře, který vznikl v letech 1622–1754 propojením pěti domů. Od dokončení východního křídla (1753–1754) se jeho podoba nezměnila. Po rekonstrukci v letech 1978–1986 se budova stala sídlem Muzea Kladska. Mezi nejkrásnější interiéry muzea patří knihovna v bývalém refektáři, koncertní síň (dříve kaple sv. Aloise), Zlatý salón, konferenční sál a barokní schodiště. Z mnoha sbírek muzea je největší kolekce slezských hodin, sbírka cínových předmětů, mincí a uměleckého skla. Knihovna muzea vlastní zajímavou sbírku regionální literatury (více než 7000 svazků). V muzeu se konají přednášky, muzejní lekce, koncerty a vernisáže.
www.klodzko.pl - Pevnost Klodzko
Jednou z nejzajímavějších a nejznámějších památek Kłodzka je Kladská pevnost na hoře Forteczna (369 m). Historie pevnosti sahá do 10. stol., kdy v těchto místech vznikl hrad. Jeho opevnění bylo až do 17. stol. několikrát zpevňováno. Od r. 1622 rakouská armáda začala systematicky měnit původní hrad na vojenský objekt. V r. 1742 přešlo město i s pevností pod pruskou vládu. Na rozkaz Bedřicha Velikého byla rozšířena pevnost a zbořeny všechny zbytky renesančního zámku, kaple a kostel. Chodníky hlavní pevnosti vedou v několika úrovních. Z celkové délky 40 km je 1 km zpřístupněn veřejnosti. Návštěvníci si mohou prohlédnout jednu desetinu tohoto obranného objektu: část podzemního labyrintu, minérských chodeb a lapidárium. Podzemní průchody, chodby, sklepení a chodníky pocházejí z různých dob. Nejstarší z nich jsou zbytky středověkých klášterních sklepů a renesančního zámku. Nejvíce kasemat a chodníků bylo postaveno v 18.–19. stol. Z pevnosti je nádherný výhled na město a okolí. Z vyhlídkové věže můžeme obdivovat Velkou Hejšovinu, hory obklopující Kladskou kotlinu a při dobré viditelnosti také Králický Sněžník vzdálený 40 km.
www.klodzko.pl
Další zajímavá místa:
- Muzeum papírenství - Duszniki Zdrój
Muzeum papírenství v Dusznikách-Zdrój je jediné polské muzeum, které se profesionálně věnuje široce chápané tematice papírenství. Shromažďuje, zpracovává a zpřístupňuje veřejnosti sbírky týkající se historie výroby papíru, tiskařství a dějin města Duszniki-Zdrój. Muzeum se také živě zajímá o umění papíru a spolupracuje s umělci, kteří ho tvoří. Kromě toho je známé svou vzdělávací a vědeckovýzkumnou činností. V současnosti patří mezi nejvýznamnější turistické objekty v Kladsku – ročně sem zavítá více než 50 000 návštěvníků.
https://www.muzpap.pl - Pohádková zahrada - Międzygórze
Pohádková zahrada leží na svahu hory Toczek ve výšce 780 m n.m., na žluté trase z Międzygórza na horu Igliczna. Založil ji po 1. světové válce lesní pracovník Isidor Kriesten. Tento muž po dobu 25 let vytvářel nejrůznější pohádkové postavy z kořenů stromů, šišek a kůry a zasadil také množství stromů a okrasných keřů. Díky péči Polského klubu turistů (PTTK) byla zahrada opravena a zpřístupněna turistům, kteří se tu mohou setkat s celou řadou pohádkových postav: s Duchem hor, babou Jagou, Jeníčkem a Mařenkou a mnoha dalšími. V letních měsících lákají k odpočinku lavičky pěkně umístěné mezi květinami a okrasnými keři.
https://www.pttkmiedzygorze.ta.pl - Filumenistické muzeum - Bystrzyca Klodzka
Jediné polské muzeum svého druhu, jedno z mála světových muzeí věnujících se ohni, zápalkám a zapalovačům. Podobné muzeum se nachází v Sušici, v Londýně a v Jönköpingu (Švédsko). Muzeum sídlí v bývalém evangelickém kostele a bývalé farní škole. Obě budovy pocházejí z let 1821–1822. Po tragickém požáru města v r. 1823 byly přestavěny. Filumenistické muzeum vzniklo v r. 1964 z iniciativy obyvatel města, zástupců místní továrny na zápalky a Spolku přátel města Bystrzyca Kłodzka, a to především kvůli dlouhé tradici výroby zápalek v tomto městě. Muzejní expozice představují bohaté sbírky předmětů sloužících k zapalování ohně, krabiček od zápalek a zápalkových etiket z nejrůznějších částí světa. Regionální oddělení muzea se věnuje historii města a okolí.
https://www.bystrzycaklodzka.pl