Rozhledny a chaty

Přehlédnout rozmanitou krajinu regionu mohou návštěvníci našeho kraje z četných rozhleden, skalních vyhlídek a dalších míst.

Rozhledny

  • Žaltman - rozhledna

    Z rozhledny na Žaltmanu (739 m n. m.), nejvyšším vrcholu Jestřebích hor, se nabízí pěkné výhledy na Adršpašsko-teplické skály, Javoří hory, Broumovské stěny, polské hory a další krásná místa.

    Rozhledna je celoročně přístupná, vstup zdarma.

    Výchozí body pro výstup na Žaltman: Malé Svatoňovice, Radvanice, Odolov

     

  • Rozhledna Rtyně v Podkrkonoší
  • U jižního okraje města Rtyně v Podkrkonoší stojí dřevěná vyhlídková věž. Tato rozhledna je ve výšce 420 metrů a je součástí odpočinkového areálu čerpací stanice. Rozhledna je vysoká 8 metrů a nejvyšší vyhlídková část je ve výšce 6 metrů. Vyhlídková věž byla postavena v roce 2002 a původně byla součástí dětského areálu. Z rozhledny je krásný výhled a to na rtyňsko-svatoňovickou kotlinu, panorama Krkonoš, na rtyňský kostel Jana Křtitele s dřevěnou zvonicí, na Jestřebí hory či na město Červený Kostelec. Vyhlídková věž je volně přístupná. K rozhledně dojedeme z centra města Rtyně v Podkrkonoší po silnici č. 14, směrem na Červený Kostelec a nebo pěšky z centra města po zelené turistické značce

Rozhledny

  • Ruprechtický Špičák - rozhledna

    Na vrcholu Ruprechtického Špičáku (880 m n. m.), nejvyššího bodu Javořích hor, je vybudována rozhledna s kruhovým výhledem na české i polské území - Broumovské stěny, Krkonoše, Góry Sowie, Góry Stolowe, Orlické hory atd.

    Rozhledna je celoročně přístupná, vstup zdarma.

    Výchozí body pro výstup na Ruprechtický Špičák: Meziměstí, Vižnov, Ruprechtice, Janovičky

  • Dobrošov u Náchoda - rozhledna

    Jiráskova chata s rozhlednou (622 m n. m., ) je oblíbeným výletním cílem, nedaleko se nachází pevnost Dobrošov. Vyhlídková plošina Jiráskovy chaty nabízí výhled do Čech i sousedního Polska.

    Rozhledna přístupná celoročně v provozní době restaurace, vstup zpoplatněn.

    Výchozí body na Jiráskovu chatu: Náchod, Dobrošov, Peklo

Další místa dalekých rozhledů

  • Vyhlídková místa na skalách

    - oblast Broumovských stěn (Hvězda, Supí koš, Koruna, Božanovský Špičák)
    - Ostaš
    - Bischofstein (zřícenina hradu Skály)
    - vrchol Čáp u Teplic n. Metují
    - pozůstatky hradu Střmen (Teplické skály)

  • Vyhlídkové věže

    - zámek Náchod
    - zámek Nové Město n. M.
    - věž Zázvorka (Nové Město n. M.)

  • Jiná vyhlídková místa

    - Barunčina vyhlídka v Hořičkách
    - vrch Kvíčala u Úpice

     

    Chaty a útulny

     

    Turistické kluby, spolky a svazy v minulosti budovaly chaty a útulny na mnoha místech našeho okolí. Region mezi Krkonošemi a Orlickými horami byl vždy vyhledávaným pro svoji pestrost a malebnost.

    Většina turistických chat byla budována na poetických místech hřebenů hor a atraktivního okolí. Nabízely turistům útočiště před nepřízní počasí, stejně jako místo oddechu a občerstvení.

    V našem okolí se nachází několik takových objektů, jejichž návštěvu lze spojit s pěším, cyklistickým nebo lyžařským výletem.

     

  • Jestřebí bouda (Řehačka), Jestřebí hory

    Rázovitá krajina známá těžbou "černého zlata" v okolí měst Rtyně v Podkrkonoší, Malé Svatoňovice a Radvanice je protkána sítí turistických cest, cyklostezek a běžeckých upravovaných tratí.

    Hřebenovka známá jako Panská cesta začíná v Poříčí u Trutnova a její značení můžeme sledovat až k Jírově hoře nad Hronovem. Panskou cestu nechal koncem 19. století postavit majitel náchodského panství princ Vilém Schaumburg – Lippe.

    Právě v nejvyšších partiích Jestřebích hor nad obcí Radvanice, v osadě Paseky, stojí známá Jestřebí bouda, dříve nazývána Řehačka - oblíbený cíl návštěvníků Jestřebích hor. Nedaleko chaty stojí rozhledna Žaltman.

     

  • Jiráskova chata, Dobrošov

    Centrum regionu - město Náchod - nabízí východisko k výletu hned ke dvěma známým a oblíbeným chatám.

    Ať už pěší turisté a cyklisté nebo běžkaři v zimě ocení jako odměnu za výstup z Náchoda na vrchol Dobrošova (622 m n. m.) stylovou Jiráskovu turistickou chatu.

    Chata byla postavena v roce 1895 společně s 6 metrů vysokou krytou rozhlednou. Jelikož časem nestačila svojí kapacitou, byla navržena přestavba podle plánů známého architekta Dušana Jurkoviče. Od svého znovuotevření v roce 1923 nese jméno spisovatele Aloise Jiráska a chlubí se i vyšší rozhlednou. Za totality chata velmi strádala. Její stav byl na počátku 90. let velmi žalostný a musela být uzavřena. Díky KČT byla zrekonstruována od roku 2002 znovu otevřena.

    Dnes se těší značné oblibě turistů, kteří hledají občerstvení a ubytování nedaleko známé pevnostní linie z druhé světové války.

    Za pěkného počasí se může místní rozhledna pochlubit jedním z nejkrásnějších výhledů do kraje.

  • Peklo - Bartoňova útulna u Nového Města n. Metují

    Chaty a útulnyMezi Náchodem a Novým Městem nad Metují, v hlubokém údolí řeky Metuje, se nachází další velmi dobře dochovaný objekt sloužící po dlouhá desetiletí turistům.

    První písemnou zmínku o Pekelském údolí bychom našli již v 15. století. V krásném hustě zalesněném údolíčku se tyčí bývalý mlýn – dnes roubená chata od osobitého architekta Dušana Jurkoviče. Starý mlýn se pod jeho rukama  proměnil v turistickou chatu s pohádkovým kouzlem.

    Mlýn stával nedaleko soutoku řeky Metuje a říčky Olešenky -obě  jsou mimo jiné oblíbeným cílem vodáků. Cestu do Pekla nacházejí ale především pěší turisté, cykloturisté a vyznavači běžeckého lyžování.

  • Chata Hvězda, Broumovské stěny

    Hvězda je vyhledávaným turistickým cílem. Nachází se na hřebeni Broumovských stěn v nadmořské výšce 674 metrů. Lze se sem dostat pěšky, autem, na kole nebo i lyžích z nedaleké obce Hlavňov. Pro pěší je také možný přístup z Honského sedla nad malebnou obcí Hony a z Křinic u Broumova. Dřevěná turistická chata pochází z let 1854 – 1856, je postavena v zajímavém švýcarském stylu. Interiér je nádherně zdoben dřevořezbou a stylovým krbem. Z ochozu nedaleké barokní kaple se nabízí nádherný výhled na Broumovskou kotlinu a české a polské hory.

    Chata poskytuje útočiště a občerstvení turistům objevujícím skalní města a útvary v přírodní rezervaci Broumovské a Polické stěny. Nedaleká Kovářova rokle je oblíbeným místem pěších výletů.

  • Chata Horalka, Sněžné

    Nedaleko Nového Hrádku, na hranici Kladského pomezí a Orlických hor, v obci Sněžné, můžeme navštívit další roubenou chatu se zajímavou historií.

    Chata Horalka s číslem popisným 1 je známa již z roku 1792, kdy se majitelem gruntu stal Josef Vaněček. V tomto stavení se narodila také Josefa Vaněčková „panímáma mlynářka“ z Babičky Boženy Němcové. Objekt sloužil jako obchod s plátny. Po zániku manufaktury objekt chátral.

    Oživení přinesla třicátá léta 20. století, kdy chata sloužila jako ubytovna pro dělníky, kteří pracovali na stavbě nedaleké pevnosti Skutina. Zásluhou Sněženského rodáka pana Lubomíra Čtvrtečky byl objekt zakoupen výrobním družstvem Velorex a zrekonstruován. Chata sloužila pro dětskou a rodinnou rekreaci až do roku 1993.
    Dnes je chata Horalka pěkným rekreačním centrem podhůří Orlických hor a oblíbenou zastávkou turistů.

 


TOPlist window.smartlook||(function(d) { var o=smartlook=function(){ o.api.push(arguments)},h=d.getElementsByTagName('head')[0]; var c=d.createElement('script');o.api=new Array();c.async=true;c.type='text/javascript'; c.charset='utf-8';c.src='//rec.smartlook.com/recorder.js';h.appendChild(c); })(document); smartlook('init', 'c51020fb345c635540fc4d494b6f2d9e593b924d');